Teleste Oyj:n älykkäät testipaikat
Author(s):
Jari Saali - Teleste Corporation
Industry:
Telecommunications
Products:
TestStand, LabVIEW
The Challenge:
Erilaisten tuotteiden testausta automaattisesti hallitsevat testiasemat.
The Solution:
Älykkäät testiasemat, joissa räätälöity TestStand-ympäristö ja LabVIEW-kielellä ohjelmoidut testit.
"LabVIEW'lla kehitystyön nopeus ja innovatiivisuus ovat olleet kymmenkertaiset muihin työkaluihin verrattuna."
Johdanto
Teleste Oyj on turkulainen laajakaistalaitteita ja videovalvontaverkkoja valmistava n. 540 työn-tekijää työllistävä yritys. Päätuotteita ovat vahvistimet ja siirtotuotteet, joilla hallitaan optisen kuidun tai koaksiaalikaapelin välityksel-lä laajakaistaisia signaaleja. Yritys valmistaa myös head-end järjestelmiä, joiden avulla mm. satelliiteilta, runkoverkosta tai studiosta tulevat videosignaalit siirretään asiakasverkkoihin. Telesten liikevaihdosta lähes 90% tulee ulko-maan myynnistä ja yrityksellä on toimipisteitä 30 maassa eri puolilla maailmaa.
Tuotenimikkeitä on n. 2000, joista yli 500 aktiivista, lisäksi eri valmistusvaiheessa voidaan toteuttaa laitekohtaisten konfiguraatioiden avul-la teoriassa kymmeniä miljoonia erilaisia asi-akaskohtaisia tuotteita. Tuotenimikkeiden kirjo asettaa korkeat vaatimukset testaukselle, jossa peräkkäisillä testattavilla tuotteilla voi olla täysin toisistaan poikkeavia mittausvaatimuksia. Telestellä on käytössä erilaisia mittalaitteita yli 300 mittalaiteperheestä, joita pääasiassa ohjataan GPIB-väylällä. Lisäksi mm. National Instrumentsin tiedonkeruu- ja IO-kortteja käytetään sekä testipetien ohjauksessa että tuot- teiden mittauksissa ja ohjelmoinnissa.
Aikaisemmin testaukset on toteutettu DOS/WINDOWS-ympäristöissä toimivilla C/C++-kielisillä ohjelmilla. Uuden tes-tausjärjestelmän tutkimuksen ja suunnit-telun alussa Test Development -osaston vetäjä Jari Saali vertaili eri ohjelmoin-tikieliä ja -ympäristöjä ja päätyi valitse-maan testauksenhallintaan National Instrumentsin TestStand-ohjelmiston ja varsinaisten testien ohjelmointiin LabVIEW-ohjelmointikielen. Valintaan vaikutti se, että testaussuunnitteluun kykenevistä C/C++-kielen osaajista on pula ja LabVIEW’lla ohjelmointi on helpommin opittavissa, joten myös uusien työn-tekijöiden kouluttaminen nopeutuu huomat-tavasti. Toisaalta opetuksessakin LabVIEW alkaa yleistyä ja yhä useampi vastavalmistunut tes-taussuunnittelija on jo opintojensa aikana tutus-tunut LabVIEW-ohjelmointiin.
TestStand on testisarjojen suunnitteluohjel-ma, joka mahdollistaa testausympäristön hyvin monipuolisen mukauttamisen. Suunnitte-lutyökalulla määriteltyjä testisarjoja ajetaan ajoympäristöissä, jotka voidaan ulkonäöltään ja toiminnaltaan räätälöidä täysin asiakkaan tarpei-den mukaisiksi. Telestellä on totuttu tekemään asiat omien näkemysten mukaan ja TestStandin monipuolisesti muokattava ympäristö antoi näkemysten mukaiseen toteuttamiseen hyvät mahdollisuudet.
Järjestelmän kuvaus
Otettaessa käyttöön uutta testiasemaa Telestellä muokattu asennusohjelma asentaa koneelle ain-oastaan LabVIEW- ja TestStand-ohjelmien run-time- versiot, alustaa testiaseman yleiset muuttujat ja testiaskel-tyypit sekä tekee tarvittavat ase-tukset Windows-rekistereihin. Kaikki muu tiedostojen siirto määräytyy dynaamisesti testattavien tuotteiden ja laiteresurssien mukaan.
Tuotteiden ja tuoteversioiden tunnistaminen tapahtuu joko saattomuistilta tai viivakoodilta luettuna, jonka jälkeen käynnis-tetään prosessi, jossa selvitetään tuotteelle määritellyt testi-askeleet ja tarkistetaan tuotteen testaukseen tarvittavien mittaus- laitteiden läsnäolo. Puuttuvat testit sekä laitea-jurit kopioidaan ja asennetaan testausjär-jestelmään palvelimelta automaattisesti. Tarvittaessa testausjärjestelmä käynnistää myös automaattisesti kalibrointiprosessin, mikäli edellisestä kalibroinnista on kulunut riittävästi aikaa tai testausjärjestelmän kokoonpano on muuttunut.
Tuotanto ja tuotekehittely käyttävät samoja ohjelmalohkoja testauksessa, mikä mahdollistaa tehokkaan rinnakkaisen testisuunnittelun, ts. tuotesuunnittelun testejä voidaan hyödyntää myös tuotantotestauksessa. Yksittäisen testi-askeleen tilatiedoissa määritellään kuuluminen esimerkiksi laajempaan tuotesuunnittelijoiden käyttämään testisarjaan tai lyhyempään tuotan-totestauksen testisarjaan, vastaavasti voidaan myös identifioida esimerkiksi huollon tarvitse-mat testit. TestStand-ohjelmassa voidaan määritellä käyttäjäryhmiä, joiden perusteella valitaan järjestelmässä käytettävän testisarjan laajuus. Käyttäjätason perusteella määräytyvät myös sallitut testaustavat ja käyttöliittymän ulkoasu, esimerkiksi ajetaanko testi eräajona vai testataanko vain yksi tuote.
Yksittäisten testien ohjelmoinnissa hyödyn-netään TestStandin mahdollisuutta määritellä testiaskelille käytettäväksi tiedostopohjia (template). Telestellä on käytössä yhtenäinen LabVIEW-tiedostopohja kaikille testeille, jolloin testisuunnittelija pääsee nopeammin alkuun ohjelmointityössään ja toisaalta testi-paikan käyttäjän ei tarvitse opetella suurta joukkoa erilaisia käyttöliittymiä.
Testien kehittäminen on jatkuva prosessi, jossa testejä tietysti joudutaan myös päivit-tämään. Telesten järjestelmässä tehdyt muutok-set päivitetään palvelinkoneen testikirjastoihin, joilta testit kopioidaan testejä käyttäville testi-paikoille. Suunnittelija voi määritellä tekemilleen muutoksille kriittisyystason, jonka perusteella päivitys testipaikoille tapahtuu joko välittömästi, vuoron vaihtuessa tai yöaikaan tapahtuvan päivitysajon yhteydessä.
Ensimmäiset LabVIEW-kurssit Telesten henkilökunnalle järjestettiin keväällä 2000. Telesten tuotantotestauksen TASK It -jär-jestelmän ensimmäinen versio valmistui tam-mikuussa 2001 ja on asennettuna Telesten Nousiaisten tuotantolaitoksessa. Seuraavan ver-sion toteuttaminen on paraikaa meneillään ja sen arvioidaan valmistuvan vuoden 2002 ensimmäisen neljänneksen aikana. Runsaasta työmäärästä huolimatta tuloksia on syntynyt ripeästi. Avaintekijänä voidaan pitää LabVIEW-työkalun helppoa käyttöönottoa: kehitystyön nopeus ja innovatiivisuus ovat olleet kym-menkertaiset muihin työkaluihin verrattuna.
Lisätietoa:
Jari Saali Test Development Manager Teleste Oyj PL 323 20101 TURKU Sähköposti: jari.saali@teleste.com
|
|
